História a použitie Invisalign Aligners

Invisalign Aligners - História a použitie

Invisalign nastavovače sú takmer neviditeľné ortodontické prístroje navrhnuté tak, aby pomohli presunúť zuby ako závesy, bez kovového drôtu a konzol, ktoré výrazne menia vzhľad jednotlivca. Táto trochu nová ortodontická technológia získava skvelé sledovanie u pacientov, ktorí chcú mať zdravé zuby bez rozpakov konvenčných rovnačiek.

Systém narovnávania zubov sa dostal na trh v roku 1999, kedy ho Align Technologies uviedli do ortodoncie po celej krajine. Rýchlo získala popularitu, pretože ľudia si uvedomili, že môžu zuby narovnať, pričom zachovávajú estetický príjemný úsmev. Samotná technológia však nie je nová.

stomatologicke potreby

Zosilňovače boli zavedené v 40-tych rokoch 20. storočia a potom v 70. rokoch. Tieto predchádzajúce modely však vyžadovali prebiehajúce zubné dojmy na sledovanie zmeny zubov. Toto spôsobilo, že priemerná osoba si takmer nemôže dovoliť zarovnávače a väčšina ortodontistov teda vydala verziu s kovovým držiakom. Rozdiel oproti Invisalignu spočíva v tom, že nové zarovnávače používajú len jednu sadu zobrazení a súbor fotografií. Tieto sa potom používajú na vytvorenie trojrozmerného modelu na počítači zubov, ktorý umožňuje spoločnosti Align Technologies vytvoriť rad zarovnávačov na používanie tohto jednotlivca.

Každý zo zoradcov posúva zuby len asi 25 milimetrov a bežne sa nosia asi dva týždne predtým, než sa nasadí ďalší. Užívatelia ich vyvezú, aby jedli a čistili zuby, ale musia ich nosiť aspoň 20 hodín denne, aby mohli pracovať tak, ako boli navrhnuté. Liečba trvá medzi 20 a 30 zarovnávacimi prvkami na hornej a spodnej strane na úplné narovnanie zubov a doba liečby pre dospelých pacientov je zvyčajne okolo roka.

Takže ako porovnáva Invisalign s tradičnými rovnačkami? Tieto novšie zarovnávacie systémy pracujú pre menšie úpravy pacientovho skusu. Nemôžu pracovať pre vážne nesúrovnanie alebo zložité problémy so skusom. Napríklad, ak máte silne otáčaný zub, tento systém nebude fungovať. Tiež nemusia fungovať pri problémoch s odstupom väčším ako päť milimetrov.

Invisalign má niekoľko prínosov oproti tradičným rovnátkam pre tých, ktorí majú nárok na liečbu. Najzrejmejším z týchto výhod je estetický rozdiel. To je dôvod, prečo mnohí dospelí vyberajú jasné zarovnávače nad tradičnými zátvorkami, keď potrebujú narovnať zuby. Pretože zarovnávače môžu byť odstránené z úst, ústna hygiena je oveľa efektívnejšia počas liečby, než je tomu pri tradičných zátvorkách. Zarovnávače neobmedzujú užívateľa na jedenie alebo pitie len určitých vecí. Ak užívateľ chce jesť lepkavé potraviny, jednoducho odstráni zarovnávač, jedí jedlo a umiestni ho späť. Šrafy môžu obmedziť potraviny kvôli možnosti poškodenia drôtov.

Ak ste zvedaví, či je Invisalign správnym riešením problémov so skusom, poraďte sa so svojím zubným lekárom alebo ortodontistom. Budú schopní vyhodnotiť váš skus a určiť, či tieto neviditeľné ortodoncie budú pracovať pre vás.